Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję
|
Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS

Statut Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS
Numer KRS: 0000058323


Członkowie założyciele działając w głębokim przekonaniu, o konieczności podjęcia wspólnego wysiłku dla poszerzenia możliwości i stworzenia różnorodnych form publikowania rezultatów własnych badań pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych uczelni krakowskich i polskich postanawiają założyć Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS.

ZOBACZ STATUT TOWARZYSTWA
 

Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS zostało założone w 1989 roku przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Universitas jest jednym z najważniejszych i najwyżej cenionych wydawnictw naukowych w Polsce. Specjalizuje się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii literatury, historii sztuki, nauki o języku, filozofii, fotografii.
 
Do naszych czołowych serii wydawniczych należą Horyzonty nowoczesności, Język polski jako obcy, Krytyka XX i XXI wieku, Modernizm w PolsceHistoria kina, Horyzonty kina, Jak czytać..., Ars vetus et novaKlasycy estetyki polskiej, Klasycy współczesnej polskiej myśli humanistycznej oraz seria Muzeologia, Dziennikarska czy Estetyczna. Możemy się również poszczycić licznymi publikacjami z dziedziny historii sztuki, a także historii i estetyki fotografii. Do grona naszych autorów zaliczyć możemy m.in. Stanisława Cata-Mackiewiczaprof. Władysława Bartoszewskiego, prof. Michała Głowińskiego, prof. Henryka Markiewiczaprof. Andrzeja Walickiego, prof. Stanisława Waltosia, prof. Franciszka Ziejkę.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć wydawnictwa Universitas ostatnich lat jest publikacja  Pism wybranych znakomitego polskiego publicysty historycznego – Stanisława Cata-Mackiewicza. Przypominamy znane i cenione, dzisiaj niełatwe do zdobycia dzieła, ale przede wszystkim publikujemy książki niewydawane w Polsce od lat 20.: Kropki nad i (Wilno 1927),  Dziś i jutro (Wilno 1929) lub  niepublikowane w kraju w ogóle: O jedenastej – powiada aktor – sztuka jest skończona. Polityka Józefa Becka (Londyn 1942). 
 
Dużym zainteresowanie czytelników cieszy się zainaugurowana w 2012 roku seria HORYZONTY KINA pod redakcją prof. Tadeusza Lubelskiego. Przekazy audiowizualne odgrywają tak wielką rolę w opanowywaniu naszej wyobraźni, że prace, które racjonalizują i opisują najważniejsze aspekty tego zjawiska, powinny wyróżniać się na rynku książkowym. 
 
Spośród pozycji, które ukazały się nakładem naszego Wydawnictwa w roku 2016 z pewnością należy wymienić album autorstwa Andrzeja Nowakowskiego, Sąd. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga/ Judgment. "The Last Judgment" by Hans Memling
 
Wybrane serie wydawnicze TAiWPN UNIVERSITAS:
 
HORYZONTY NOWOCZESNOŚCI - seria wyróżniona nagrodą „Literatury na świecie” za rok 2001 w dziedzinie "Za inicjatywę wydawniczą". To jedna z najważniejszych polskich serii wydawniczych poświęconych najnowszym tendencjom metodologicznym w badaniach nad kulturą oraz prezentacji studiów nad tymi nurtami w literaturoznawstwie, teorii, filozofii i historii kultury, których specyfikę określają horyzonty nowoczesności. Entuzjastyczne przyjęcie serii przez czytelników świadczy o tym, że trudno dziś wyobrazić sobie teoretycznokulturową refleksję bez odwołania do filozoficznego i estetycznego pojęcia nowoczesności.
 
 
To najobszerniejsza dostępna na rynku wydawniczym seria do nauki języka polskiego dla cudzoziemców pod redakcją prof. Władysława Miodunki.
Seria obejmuje:
1 - książki dla różnych poziomów znajomości języka
2 - kompleksowy program nauczania języka polskiego
3 - książki dla różnych grup wiekowych
4 - książki w różnych wersjach językowych

Projekt i wykonanie: YELLOWTEAM