Nie żyje prof. Maria Dzielska - polska historyczka i filolog klasyczna, profesor nauk humanistycznych oraz tłumaczka tekstów źródłowych data: 01/08/2018
Z przykrością przyjęliśmy wiadomość, że 30 lipca w Krakowie zmarła prof. Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny oraz tłumaczka tekstów źródłowych. Była ona jednym z najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Śmierć prof. Dzielskiej to niepowetowana strata dla świata nauki i literatury.

Jej książka "Hypatia z Aleksandrii" została wydana w USA w 1995 roku przez Harvard University Press i przetłumaczona w sumie na osiem języków. Ponadto uznana została za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii Filozofia przez "Choice Magazine" oraz najlepszą książkę historyczną roku przez American History Book Club.

Prof. Dzielska tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymała w 1996 roku. Oprócz pracy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego stale popularyzowała wiedzę o antyku i kulturze klasycznej w mediach. Była zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2009 r.), członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN oraz zastępcą przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej PAU, wiceprzewodniczącą Rady Naukowej Związku Podhalan, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie, uczestnikiem seminariów naukowych pod patronatem Prezydenta RP w Lucieniu.