Wiedźmin, krytycy i potwory. Zapraszamy na niezwykłą dyskusję!
Wiedźmin, krytycy i potwory. Zapraszamy na niezwykłą dyskusję! data: 30/09/2018
Za oknem jesień, noce robią się coraz dłuższe, a w oddali wybrzmiały już ostatnie echa kopyt Dzikiego Gonu. Są to niechybne znaki zwiastujące, że już za moment, już za chwileczkę naszą wyobraźnię opanują strzygi, bruxy, smoki i inne potwory, które wychyną z kart cyklu wiedźmińskiego, by ulżyć nam w oczekiwaniu na… Właśnie, na co? Na serial, który możemy połączyć z twarzą „nowego” Geralta czy może na kolejną opowieść, przenoszącą nas w granice Neverlandu?

Jakiejkolwiek odpowiedzi byśmy nie udzielili, to i tak najważniejsze okaże się samo oczekiwanie, pobudzające apetyt na nowe teksty kultury, budujące napięcie, ale i skłaniające do refleksji nad tym, jakie są korzenie historii, która poruszyła rzesze odbiorców.

W trakcie naszej dyskusji prześledzimy historię odbioru cyklu wiedźmińskiego przez krytyków i czytelników oraz omówimy dole i niedole kariery Andrzeja Sapkowskiego – najlepszego pisarza wśród handlowców bądź najlepszego handlowca wśród pisarzy – od jej początków do niejednoznacznej „śmierci” wiedźmina w roku 1999. Zastanowimy się również nad tym, dlaczego prze-pisywanie baśni zapewniło pisarzowi już na początku jego twórczości istotne miejsce na fantastycznym Parnasie i dlaczego obrana przezeń formuła budowania narracji wyczerpała się po dwóch tomach opowiadań. To jednak nie wszystko, omawiając teksty prozaika zastanowimy się nad kulturową genealogią ich bohaterów, ale i potworów zamieszkujących ich karty.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyklu wiedźmińskim, to koniecznie przyjdźcie 9 października o godz 18:30 do De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14. Wstęp wolny.

W debacie wezmą udział:

Piotr Żołądź – autor książki „Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego”, doktorant w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andrzej Juszczyk – adiunkt w Katedrze Teorii Literatury WP UJ, Kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada.

Tomasz Majkowski – adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, autor monumentalnej monografii „W cieniu białego drzewa. Powieść fantasy w XX wieku”

Spotkanie poprowadzi:

Anna Pekaniec – asystent w Katedrze Krytyki Współczesnej WP UJ, krytyczka literacka, sekretarz redakcji „Nowej Dekady Krakowskiej”.