List otwarty dr. Andrzeja Nowakowskiego w sprawie tzw. listy wydawnictw prestiżowych data: 04/06/2018

Kraków, 4 czerwca 2018

Szanowny Pan Jarosław Gowin

Wiceprezes Rady Ministrów

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Szanowny Panie Ministrze,

w imieniu środowiska wydawców naukowych z najwyższym zaniepokojeniem przyjmuję plany ustanowienia „Listy prestiżowych polskich i międzynarodowych wydawnictw naukowych”. Wprowadzenia takiej kategorii, w oparciu o arbitralnie ustalone kryteria, trudno nie poczytywać za próbę reglamentacji rynku publikacji naukowych i ograniczenia swobody wyboru autorom.

Wątpliwości budzi uzależnianie miejsca na liście „wydawnictw prestiżowych” od liczby wydawanych tytułów (takie kryterium znalazło się na liście opublikowanej przez Biuro Obsługi Badań Uniwersytetu Warszawskiego). Jeszcze mniej uzasadnione wydaje się kwalifikowanie publikacji z dziedziny humanistyki wedle liczby cytowań w międzynarodowych bazach naukowych.

Jestem przekonany, że pozostawienie autorom możliwości wyboru wydawców, zmuszające tych ostatnich do konkurowania jakością i sprawnością pracy, jest najlepszą droga do podnoszenia poziomu edytorskiego i promocyjnego literatury naukowej w Polsce.

Z wyrazami szacunku,

dr Andrzej Nowakowski