„Tragizm polityki mocarstw” – wykład prof. Johna J. Mearsheimera
„Tragizm polityki mocarstw” – wykład prof. Johna J. Mearsheimera data: 17/01/2020

Profesor Uniwersytetu Chicagowskiego John J. Mearsheimer, twórca teorii realizmu ofensywnego, to jedna z najważniejszych postaci współczesnej nauki stosunków międzynarodowych. Jego wykłady, z którymi objeżdża świat od Kanady po Chiny, przyciągają nie tylko badaczy, ale i szerokie grono osób zainteresowanych polityką międzynarodową. Łącząc wyśmienity styl wypowiedzi z klarownością wywodów, zmysł teoretyczny z wnikliwą analizą historyczną, prof. Mearsheimer krok po kroku objaśnia mechanizmy rywalizacji między państwami, znaczenie potęgi, przyczyny wojen i wiele innych zagadnień. Podważa dominujące po 1989 roku idealistyczne wyobrażenia i przesadnie optymistyczne prognozy, a trafnością swoich sądów jak mało kto dowodzi, że teoria stosunków międzynarodowych może nam nie tylko powiedzieć wiele o przeszłości, ale być także użytecznym narzędziem wyjaśniania teraźniejszości i prognozowania przyszłości.

Jego Tragizm polityki mocarstw zaliczyć można bez wątpienia, obok „Końca historii” Francisa Fukuyamy i „Zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona, do najważniejszych książek o polityce międzynarodowej napisanych po zakończeniu zimnej wojny.

Na wykład prof. Mearsheimera, uświetniający premierę polskiego wydania dzieła, zapraszają Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydawnictwo Universities.

17 stycznia 2020

Collegium Politicum UW, Aula im. Jana Baszkiewicza