„Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”. Przedsprzedaż!
„Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”. Przedsprzedaż! data: 04/12/2018
LUDWIK HIRSZFELD ma szesnaście lat, kiedy zaczyna się XX wiek. Pierwsza połowa stulecia okaże się burzliwa. Przyniesie wojny, gaz bojowy i technicznie zorganizowane ludobójstwo. Przyniesie też rewolucję w medycynie - uda się określić grupy krwi, pacjenci dostaną antybiotyki, po raz pierwszy zaobserwowane zostanie zapłodnienie in vitro, poza ludzkim organizmem. Zobaczy je w roku 1944 na szklanej płytce Miriam Menkin. Szalone, dziewiętnastowieczne eksperymenty szpitale zaczną poddawać weryfikacji. Próby ratowania chorych poprzedzone zostaną badaniami laboratoryjnymi. Brawurowi lekarze wizjonerzy zyskają nowych sojuszników, którzy usiądą przy mikroskopach. Zacznie się oglądanie i zapisywanie, łączenie i kalkulowanie. W medycynie czas intuicji zostanie zastąpiony czasem nauki. Bakteriologia i serologia staną się podstawą w walce z chorobami zakaźnymi. Będą to główne dziedziny badań i fascynacji naukowych Ludwika Hirszfelda.

HANNA KASMAN HIRSZFELDOWA ma urodę i intrygującą osobowość. Zachowuje dystans do dorosłych i obdarza wylewną troskliwością dzieci. Czasem używa swojego ironicznego poczucia humoru. Pierwszą połowę XX wieku zobaczy z perspektywy szpitali pediatrycznych - klinik w Heidelbergu i Zurychu, i szpitala w getcie warszawskim. Podejmie próbę opieki nad dziećmi umierającymi z głodu. Będzie musiała mierzyć się z chorobą córki i rozpadem wszystkich światów, tak mozolnie przez siebie budowanych. Nigdy nie mówi o swoich przeżyciach. Uśmiecha się tylko na tych zdjęciach, na których przygląda się dzieciom.

Książka już w przedsprzedaży z 30% zniżką! Możecie ją kupić TUTAJ. Wysyłka egzemplarzy po oficjalnej premierze.