Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję
|
Aktualności
ROK >
MIESIĄC >
Pozdrowienia z krakowskich Plant! Zapraszamy na całodniową imprezę plenerową
Pozdrowienia z krakowskich Plant! Zapraszamy na całodniową imprezę plenerową data: 04/10/2018
POZDROWIENIA Z KRAKOWSKICH PLANT
od wydawnictwa Universitas!
 
Jesień zagościła już na dobre na krakowskich Plantach. Chociaż wydaje się, że to pora powolnego obumierania i zapowiedź zimy, ten najpiękniejszy ogród Krakowa od zawsze rozpoczynał w tym okresie nowe życie. Nie tylko z powodu powrotu studentów do miasta, ale także otwarcia nowego sezonu kulturalnego. I z tej okazji, wraz z innymi krakowskimi instytucjami kultury, chcemy przesłać pozdrowienia. Dołączycie do nas?
 
Całodniowe święto na krakowskich Plantach odbędzie się 13 października (sobota). A oto co dla Was zaplanowaliśmy:
 
SPACER PO PLANTACH pt. "Krakowskie Planty - wśród wspomnień, opowieści, zdarzeń"
godz. 12.30
 
Od momentu założenia krakowskie Planty stały się miejscem wydarzeń kulturalnych, a jednocześnie ogrodem odwiedzanym przez spacerowiczów w celach rekreacyjnych. To właśnie w ich pobliżu zaczęto masowo wznosić kawiarnie i restauracje, gdzie uczęszczali przedstawiciele elit intelektualnych i świata artystycznego. Każdy kto przybywał do Krakowa - od Plant zaczynał poznawanie tego miasta. To tu postanowiono wznieść pomniki upamiętniające życie i twórczość nie tylko najsłynniejszych krakowskich poetów, ale i bohaterów odgrywających role w ich utworach. Jeśli chcecie poznać historie i anegdoty rozgrywające się w tej niezwykłej przestrzeni, odwiedzić miejsca, w których stali bywalcy spędzali wolny czas i przeżywali najrozmaitsze przygody; jeśli pragnienie dowiedzieć się kto bywał w Altanie Rządowej, jaką rolę pełniła kawiarnia Esplanada i dlaczego ul. św. Gertrudy uważana była za najmniej reprezentacyjną z całego założenia - zapraszamy na niezwykły spacer po najpiękniejszym ogrodzie Krakowa!
 
Prowadzenie: Joanna Świtała
Zbiórka: Plac Szczepański (przy fontannie)
Zapisy: wstęp wolny (bezpłatny)/ prosimy o zapisy na: spacer.planty@gmail.com 
 
RODZINNA GRA MIEJSKA pt. „Pozdrowienia z krakowskich Plant”
godz. 14:00
 
Na Plantach, od początku ich istnienia, Krakowianom wypadało bywać. Spacerowali alejkami, popijając orszadę, wodę gazowaną wprost z apteki i zajadając się andrutami. Oglądali spektakle kukiełkowe, rewie, seanse filmowe i popisy cyrkowców, a na kamiennych ławkach w cieniu kasztanowców czytali w "Nowej Reformie" o nocnych wybrykach bohemy. A gdyby tak cofnąć się w czasie... i ruszyć po Plantach śladem listu sprzed stu lat albo pocztówki, której zakochany Krakowianin nie zdążył wysłać do swojej dziewczyny? Poszukać ukochanych miejsc krakowskich literatów, malarzy czy teatromanów? Zapraszamy na niesamowitą grę miejską i odkrywanie Plant!
 
Scenariusz i prowadzenie: Magda Bednarek (Pracownia Arete)
Zbiórka: Pomnik Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Planty, przy ul. Straszewskiego)
Zapisy: wstęp wolny (bezpłatny), prosimy o zapisy na: pozdrowienia.planty@gmail.com (ze wskazaniem ilości osób w rodzinnej drużynie)
 
NAGRODY W POSTACI SŁODYCZY DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW GRY MIEJSKIEJ SPONSORUJE WAWEL SA.; W POSTACI GADŻETÓW - ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W KRAKOWIE.
 
Podczas Rodzinnej Gry Miejskiej będzie na Was czekać również Lotna Czytelnia, przygotowana i prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę w Krakowie. To tu będziecie mogli usiąść na leżakach, wziąć dowolną książkę i odprężyć się w jesienne sobotnie popołudnie w najpiękniejszym ogrodzie miasta.
 
Współorganizatorzy imprezy:
Gmina Miejska Kraków
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Biblioteka Kraków
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Wawel SA
Pracownia Arete

Projekt i wykonanie: YELLOWTEAM